Past Presidents

*A.C. VanSant, Princeton, 1865 
*H.N. Lewis, Quincy, 1866 
*G.H. Cushing, Chicago, 1867 
*E.H. Kilbourne, Aurora, 1868 
*M.S. Dean, Chicago, 1869 
*M.S. Dean, Chicago, 1870 
*G.V. Black, Jacksonville, 1871 
*O. Wilson, Aurora, 1872 
*J.N. Crouse, Chicago, 1873 
*C.S. Smith, Springfield, 1874 
*G.S. Miles, Jerseyville, 1875 
*E.D. Swain, Chicago, 1876 
*K.B. Davis, Springfield, 1877 
*C.R.E. Koch, Chicago, 1878 
*S.M. Sturgiss, Quincy, 1879 
*C.A. Kitchen, Rockford, 1880 
*J.F. Mariner, Ottawa, 1881 
*A.W. Harlan, Chicago, 1882 
*E.C. Stone, Galesburg, 1883 
*Edmund Noyes, Chicago, 1884 
*H.H. Townsend, Pontiac, 1885 
*T.L. Gilmer, Quincy, 1886 
*W.T. Magil, Rock Island, 1887 
*C.B. Rohland, Alton, 1888 
*G.H. Cushing, Chicago, 1889 
*T.W. Pritchett, White Hall, 1890 
*T.W. Brophy, Chicago, 1891 
*W.H. Taggart, Freeport, 1892 
*E.K. Blair, Waverly, 1893 
*Garrett Newkirk, Chicago, 1894 
*J.W. Cormany, Mt. Carroll, 1895 
*W.A. Stevens, Chicago, 1896 
*C.R. Taylor, Streator, 1897 
*J.A.W. Davis, Galesburg, 1898 
*C.P. Pruyn, Chicago, 1899 
*R.N. Lawrence, Lincoln, 1990 
*J.G. Reid, Chicago, 1901 
*M.L. Hanaford, Rockford, 1902 
*A.H. Peck, Chicago, 1903 
*F.H. McIntosh, Bloomington, 1904 
*C.N. Johnson, Chicago, 1905 
*S.F. Duncan, Joliet, 1906 
*E. McWhinney, Chicago, 1907 
*W.A. Johnston, Peoria, 1908 
*A.D. Black, Chicago, 1909 
*E.H. Allen, Freeport, 1910 
*D.M. Gallie, Chicago, 1911 
*C.C. Corbett, Edwardsville, 1912 
*J.F.F. Waltz, Decatur, 1913 
*W.H.G. Logan, Chicago, 1914 
*J.M. Barcus, Carlinville, 1915 
*J.P. Buckley, Chicago, 1916 
*H.L. Whipple, Quincy, 1917 
*J.E. Hinkins, Chicago, 1918
*L.B. Torrence, Chester, 1919 
*G.W. Dittmar, Chicago, 1920 
*J.P. Luthringer, Peoria, 1921 
*F.B. Noyes, Chicago, 1922 
*E.F. Hazell, Springfield, 1923 
*J.H. Prothero, Chicago, 1924 
*A.G. Smith, Peoria, 1925 
*P.G. Puterbaugh, Chicago, 1926 
*W. F. Whalen, Peoria, 1927 
*T.L. Grisamore, Chicago, 1928 
*A.E. Converse, Springfield, 1929 
*H.J. Goslee, Chicago, 1930 
*E.J. Burroughs, Edwardsville, 1931
*E.D. Coolidge, Chicago, 1932 
*A.B. Patterson, Joliet, 1933 
*W.I. McNeil, Chicago, 1934 
*J.K. Conroy, Belleville, 1935 
*P.B.D. Idler, Chicago, 1936 
*W.A. McKee, Benton, 1937 
*E.C. Pendelton, Chicago, 1938 
*B.H. Sherrard, Rock Island, 1939 
*E.P. Boulger, Chicago, 1940 
*John J. Donelan, Springfield, 1941 
*J. Roy Blayney, Chicago, 1942 
*N.D. Vedder, Carrolton, 1943 
*F.J. Hurlstone, Chicago, 1944 
*N. Arganbright, Freeport, 1945 
*R.W. McNulty, Chicago, 1946 
*L.H. Dodd, Decatur, 1947 
*R.G. Kesel, Chicago, 1948 
*J.W. Green, Springfield, 1949 
*G.E. Cartwright, Chicago, 1950 
*W.J. Gonwa, Chrisman, 1951 
*M.E. Zinser, Chicago, 1952 
*J.E. Mahoney, Wood River, 1953 
*W.J. Gresens, Oak Park, 1954 
*J.A. Zwisler, Kankakee, 1955 
*T.C. Starshak, Chicago, 1956 
*C.F. Isenberger, Lanark, 1957 
*R.J. Pollock, Sr., Mt. Morris, 1958 
*J.C. Donelan, Springfield, 1959 
*H.R. Wenger, Chicago, 1960 
*P.H. Kartheiser, Aurora, 1961 
*J.B. Zielinski, Chicago, 1962 
*R.A. Hundley, E. St. Louis, 1963 
*C.J. Madda, Chicago, 1964 
*C.J. Gronner, Morrison, 1965 
*L.K. Minshall, Rockford, 1966 
*P.W. Clopper (Hon.), Peoria, 1966 
*F.N. Bazola, Berwyn, 1967 
*H.D. Danforth, Cissna Park, 1968 
*R.L. Straub, Chicago, 1969 
*E.E. Hoag, Peoria, 1970 
*J.T. Brophy, Forest Park, 1971
*R.A. Dickson, Alton, 1972
*R.M. Unger, Chicago, 1973
*R.H. Griffiths, Charleston, 1974
*L.L. Weil, Evergreen Park, 1975
*B.W. Gilbert, Sarasota, FL, 1976
*G.A. MacLean, Sun City, Arizona, 1977
*L.V. Fourie, Rockford, 1978
*D.J. Catrambone, River Forest, 1979
*H.L. Martin, Flora, 1980
*F.A. Schroeder, Arlington Heights, 1981
*N.M. Ring, Danville, 1982
*C.H. Muller, Downers Grove, 1983
L. Giannone, Springfield, 1984
*W.J.H. Sisson, Oak Park, 1985
*C.L. Friend, Jr., Metropolis, 1986
G.W. Grau, Chicago, 1987
*M.H. Kontos, Montgomery, 1988
*R.W. Newkirk, Glenview, 1989
H.A. Stone, Decatur, 1990
S.J. Cascio, Chicago, 1991
R.D. Hess, Kankakee, 1992
G.W. Lingen Jr., Oak Lawn, 1993
F.A. Maggio, Elgin, 1994
E.P. Barrington, Chicago, 1995
*J.P. Hochstatter, Amboy, 1996
*R.P. Perry, Oak Park, 1997
P.L. Paulson, Decatur, 1998
P.D. Roberson, Chicago, 1999
P.K. Tuneberg, Rockford, 2000
T.A. Drummond, Chicago, 2001
W.J. Tonne, Savanna, 2002
T.E. Sullivan, Westchester, 2003
J.R. Williams, Moline, 2004
M.S. Higgins, Palatine, 2005
J. F. Hagenbruch, Harvard, 2006
* C. Cross, Springfield, 2006**
D.P. Nicholas, Lombard, 2007
K.W. Dickey, Alton, 2008
J.G. Unger, Chicago, 2009
L.W. Osborne, Decatur, 2010
D.L. Beard, Waterloo, 2011
R.N. Bitter, Glenview, 2012
J.B. Howell, Urbana, 2013
B.F. Soltys, Rockford, 2014
E.H. Segal, Northbrook, 2015
B.W. Barnes, Bloomington, 2016
T.L. Barnfield, Salem, 2017
B.L. Mousel, Chicago, 2018
R.C. Markarian, Swansea, 2019
* L.J. Feldner, Orland Park, 2019**
C.C. Larsen, Moline, 2020


* Deceased
** Honorary President
21870865610